Kısa bir süreden beri, olsa ne güzel olurdu dediğim çok güzel bir Firefox eklentisi… RSS ile takip ettiğiniz sayfalara, uğramadan haber almayı zaten biliyorsunuzdur. Bu gerçekten kulanışlı ve sadece istenen habere ulaşmak için iyi bir yöntemdi. Peki bunu çok sayıda site arasında sadece yeni haberleri bularak ayrıca filtreleme ile haberlerde sadece sizin istediğinize uygun olanı seçecek bir uygulamayla yapmaya ne dersiniz? Üstelik bunu gösterişli bir şekilde tarayıcınızın ekranına taşıyarak, sıradan yaptığınız günlük aktivitenizi daha verimli bir keyfe dönüştürecek.

Bence infoRSS programcıları çok iyi bir ihtiyaca karşılık akılcı ve işlevsel çok güzel bir program çıkarmışlar. Şuan programın tam olarak kararlı çalıştığını söyleyemesemde fazlasıyla ihtiyaçlarınızı karşılacak durumda. Sadece RSS desteği değil html sayfalarında html parser aracılığıylada haberleri almanıza olanak sağlaması çok akılcı ve ergonomik bir çözüm. Bazı web bloglarında arama usulu de nitekim öyle…

Dediğim gibi program bir sürü özellik içeriyor. En güzelide haberlerin Firefox ekranında (altta veya üstte) kayarak geçmesi. Burda ayarlanabilecek pek çok özellik var. ( Kayma hızı, renkler vs) Bu özelliklere girmiyorum. Zaten programın Türkçe desteği de var. Bir çok ayarı kendiniz anlayarak yapabilirsiniz. Burada belki html parser olayını herkez yapamayabilir. Bunun için resimlerle bir örnek hazırladım. Biraz yardımı dokunacaktır. Bu konuda üretken olabilmek için Düzenli İfadeler konusunu bilmek gerekiyor.

Ben EMO’nun haber sayfası için bir örnek çıkardım. Zamanla kullandığım diğer sayfalarıda buradan paylaşacağım.

Öncelikle Veri Ekleme seçeneğini seçiyor ve alttaki pencere açılıyor. Burada önemli kısım haber başlıklarını alacağımız web sayfasını seçmek. Bunu url kısmına yazıyoruz.

Tamam dedikten sonra bu haber kaynağı için gerekli ayarları yapacağımız pencere gelecek. Biz html parser butonuna basıp yazıda istediğimiz başlıkları seceçek düzenli ifadeyi oluşturacağız.

İşlem tamam. Sonucu ise bu şekilde,

Düzenli ifade:

<td width=”98%” colspan=”2″><p><a href='(.+)’>(.+)</a> <font color=”#bababa”>(.+)</font></p></td>

Programın web sayfası:
http://inforss.mozdev.org/index.html